Moji spomini

Splošno znanje čitanja pa seveda ni prišlo v korist samo cerkvenim namenom……Zato pa tudi vidimo, da so se Nemci, Holandci, Danci, Švedi, Norvežani, Finci in Anglosaksi, ki so se oklenili protestantizma, kar se prosvete in kulture tiče, kaj hitro povzpeli nad katoliške in pravoslavne kristjane. V protestantovskih deželah je bila namreč pismenost vsesplošna, dočim je bila v katoliških dolgo, v pravoslavnih pa skoro prav do današnjih dni, privilegij samo nekih stanov. Zelo značilen zgled za to , kako so v merodajnih katoliških krogih o tej stvari sodili, nam v svoji “Zgodovini slovenskega slovstva” podaja dr. Fran Kidrič, ki navaja izjavo sekovskega škofa v letu 1752, da “ostaja slovensko in kranjsko ljudstvo katoliški veri zato tako zvesto, ker ne zna čitati”.

Avtor: Ivan Hribar